menu

Elhaida Dani

#Bio

Elhaida Dani ka lindur më 17 Shkurt të vitit 1993 në Shkodër. Ka studiuar piano që në moshën 6-vjecare në shkollën ‘Prenkë Jakova’ në qytetin e ssaj të lindjes. Ajo ka marrë pjesë në talent–show “Star Academy”, ku është shpallur fituese në vitin 2009. Më pas ka marrë pjesë në festivale ndërkombëtare si në Rumani, Bullgari etj. dhe në të gjitha është shpallur fituese e çmimit të madh.

Në vitin 2008, Elhaida Dani merr pjesë në “Ethet E Së Premtes 4”. Në po të njëjtin vit ajo merr pjesë në “Kënga Magjike” me këngën “Fjala e Fundit”. Vitit 2011 ishte shumë i suksesshëm për të. Në gusht të këtij viti, ajo ishte një nga konkurrentët e “Suncane Skale”, ku fitoi çmimin për artisten e re më te mirë. Ne muajin shtator ajo ishte pjesë e Festivalit Zlaten Kesten në Petriç, Bullgari ku u zgjodh “Këngëtarja më e mirë”. Në dhjetor 2011, Elhaida Dani merr pjesë në Festivalin e 50-të në RTSH me këngën “Mijëra Vjet” dhe u nderua me çmimin “Melodia më e mirë”.

Në Maj të vitit 2012, Elhaida Dani merr pjesë në “Top Fest 9” me këngën “S’je Më”, ku u shpall fituese e çmimit të madh. Në vitin 2013, Elhaida Dani merr pjesë në ”The Voice Of Italy” dhe këngëtarja me zërin potent bëri një audicion të jashtëzakonshëm duke çuar në këmbë publikun dhe 4 tranjerët, Riccardo Cocciante, Raffaella Carrà, Piero Pelù dhe Noemi. Ajo kishte zgjedhur këngën “Mama Knows Best” të këngëtares Jessie J, të shkruar nga Jessica Cornish dhe Ashton Thomas. Kënga kërkonte një zë të forte dhe me ekstension vokal dhe performanca e Elhaidës mori komplimenta nga të gjithë tranjerët. Elhaida vendosi të shkojë në skuadrën e këngëtarit Riccardo Cocciante, ku u shpall dhe fituese e “The Voice Of Italy” me mbi 71% të votave dhe fitoi një kontratë me Universal.

Në Dhjetor të vitit 2014, Elhaida Dani merr pjesë në Festivalin e 53-të në RTSH me këngën “Diell”, ku fitoi çmimin e parë dhe të drejtën për të përfaqesuar Shqipërinë në Eurovision 2015 dhe ku u kualifikua për në natën finale. Vetëm pak ditë më parë, ajo publikoi albumin e saj “ZanIN” i cili përmban 5 këngë, “Zanin”, “Jam Betu”, “Hajmali”, “Kënga Jonë”, “Amore” dhe të pesta këto këngë u votuan nga publiku për të qenë pjesë e klasifikimit të “The Top List”.