# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Miriam Cani

MIRIAM CANI u lind më 30.05.1985 në Elbasan, Shqipëri. Kur ishte 5 vjeç ajo u shpërngul për në Gjermani së bashku me prindërit dhe vëllain e saj.  Përveç shkollës, Miriami mori mësime për Kanto dhe Kërcim, luante teatër, u përfaqësua në shumë klube sportive dhe që në fëmijëri skenën e kishte si shtëpinë e saj.

Në moshë të re ajo mori pjesë në disa shfaqje ku interpretoi me sukses dhe në këtë mënyrë ajo fitoi eksperiencat e saj të para në skenë. Me grupin e saj shkollor në vitin 2000 ajo mori Dëshminë e saj të parë. Pasi u zgjodh në një Transmetim në Internet ndër 5 këngëtaret më të mira, ajo fitoi si çmim një Workshop një-javor në Stage School në Hamburg, i cili mbështeti shtyu më tej edhe dashurinë e saj për musicals. Nga mosha 14 vjeçare, për tre vite rresht ajo mori rregullisht mësime për piano dhe kanto.

PRELUDERS

Në vitin 2003 ajo fitoi në Transmetimin POPSTARS ndër 35.000 aplikantë të tjerë dhe u bë pjesë e Grupit Fitues PRELUDERS. Kënga e saj e parë “Losing my Religion” që në javën e parë pati një rekord shitjesh më shumë se 680 000 herë. 

Prej vitesh ajo vazhdon karrierën e saj muzikore në Shqipëri dhe është e martuar me kantautorin e famshëm Alban Skënderaj, me të cilin ka një vajzë.

NEWS

Ja kush e ka mbajtur kreun më shumë në muajin e fundit të vitit që nga fillimi! 

Vitit 2022 sapo po i vjen fundi, edhe pse le ta pranojmë se ka ikur ‘sa hap e mbyll sytë’. Fundja, e si mund të ndodhte ndryshe kur e kemi shoqëruar çdo ditë të vitit nën tingujt e këngëve më të mira shqiptare. Teksa vëmendja mbetet ende tek projektet muzikore,...

Cili nga çiftet e këngëtarëve është më i preferuari i publikut?!

Në showbiz-in shqiptar ka shumë çifte që ndajnë të njëjtin profesion, qoftë aktorë, prezantues apo këngëtarë. Ata janë jo vetëm shumë të suksesshëm në profesionet e tyre, por edhe shumë të komentuar në media. Dhe ne do të ndalemi pak tek çiftet e këngëtarëve, aq më tepër tek ata që...

Alban Skënderaj sapo na zbuloi disa nga prapaskenat e projektit të tij më të ri, të cilat nuk janë dhe aq romantike...

Ata janë padyshim dyshja më simpatike e showbiz-it shqiptar. E kemi fjalën për Alban Skënderaj dhe Miriam Cani. Një nga gjërat që fansat e tyre çmojnë më shumë tek ta është dashuria e madhe që kanë për njëri-tjetrin. Çifti gëzon edhe dy fëmijë, vajzën Amel dhe djalin Duam. Albani dhe...

Nga arsyeja e mungesës me projekte të reja muzikore e deri te fillimet e karrierës së saj, Miriam Cani zbulon më shumë!

Artistja shumë e dashur për publikun Miriam Cani ka qenë së fundmi e ftuar në studion e “Pardon My French” në Top Albania Radio. Këngëtarja foli për shumëçka pasi për të ka shumë interes, shkak janë daljet e saj shumë të rralla televizive. Miriami nuk ka qenë shumë aktive me...

Artistët me rritjen më të madhe të javës...

Një sërë surprizash solli kjo javë në klasifikimin e “The Top List”. Disa nga projektet e artistëve më në zë janë rritur me shumë pozicione brenda një jave të vetme. Por kush janë ato? Arilena Ara me këngën e saj “E gjallë” është rritur me 69 vende nga java e...

Kush do të mbretërojë në javët e festave?

Teksa po i afrohemi dalë ngadalë festave të fundvitit, na lind një pyetje. Cili është ai projekt apo artist që do të mbretërojë në klasifikimin e “The Top List” për këtë sezon? Epo duket se gara është shumë e fortë. Nëse hedhim një vështrim në Top 10 të klasifikimit mund...

Albani dhe Miriami na shkrijnë zemrat, sërish, nëse është e mundur!

Alban Skënderaj dhe Miriam Cani janë një ndër dyshet më të preferuara të publikut. Ata jo pak herë na kanë shkrirë zemrat me bashkëpunimet e tyre duke na sjellë këngë shumë romantike. Dhe i tillë ka qenë dhe projekti i tyre i fundit. “Zemër përmbi zemër” titullohet kënga e tyre...

Ndryshon kreu, me të edhe dy hyrje direkt në Top 5!

Këtë javë në klasifikimin e “The Top List”, kreu i listës ka ndryshuar plotësisht. Elgit Doda nuk mund të mbante më fronin dhe zbriti menjëherë në vend të 4-të. Kreu i javës i takon “Flakë”, bashkëpunimit mes Capital T dhe Elvana Gjatës. Në vend të dytë është renditur projekti “Gjuj...

Kush është ngjitur më shumë këtë javë?

Kjo javë është hasur me ndryshime të mëdha sa i përket pozicionimit të këngëve. Publiku ka vijuar të mbështesë me shumë fanatizëm artistët e tyre të preferuar, duke i ngritur sa me më shumë pozicione në listë. Projekti që është votuar më shumë për këtë javë është bashkëpunimi i Stresi...

Alban Skënderaj dhe Miriam Cani kthehen të dy, edhe pse jo me njëri-tjetrin!

Alban Skënderaj dhe Miriam Cani, dyshja e preferuar e tregut muzikor shqiptar, është rikthyer me projekte të reja muzikore pavarësisht se nuk janë me njëri-tjetrin. “Jolie” mban titullin prurja më e re e Alban Skënderaj, e publikuar vetëm një javë më parë. Në këtë projekt muzikor, artisti i ka kënduar...

Ja cilat janë vëndet e para të 4 viteve "The Top List"

Edhe pse kanë kaluar 4 vite që nga koha kur është krijuar, klasifikimi i “The Top List” vazhdon t’i rezistojë kohës dhe të jetë një ndër klasifikimet më të përfolura në vend. Po cilat janë këngët dhe artistët që kanë kryesuar klasifikimin nga viti 2015 deri në vitin 2019? Nëse...

Viti 2019-të drejt fundit, ja kush kryeson dhe kush ka kryesuar në dhjetoret e kaluara! Kujt do i takojë froni në javën e fundit të vitit?

Ky vit shënon dhjetorin e 5-të të “The Top List”, një klasifikim muzikor, i cili për hir të së vërtetës mbetet një ndër promovuesit më të mirë të muzikës dhe artistëve të rinj. Nga java në javë, listës i shtohen projekte të reja dhe artistë të rinj, duke pasuruar sa...

Ky është hiti i verës derimë tani

Ndërkohë që jemi në mes të sezonit të verës, artistët nuk ndalen së prodhuari muzikë të re, duke qëndruar sa më pranë fansave të tyre. Eshtë një nga periudhat e vitit, kur këngëtarët punojnë më shumë, duke marrë pjesë nëpër koncerte të ndryshme si brenda dhe jashtë vendit. Po kush...

"Tela" zë vendin e parë ndërsa vendi i dytë dhe i tretë mbeten të njëjtë

Dy projektet e fundit të publikuara nga Kida duket se janë në konkurrencë me njëri-tjetrin dhe këtë e vërteton më së miri renditja në klasifikimin zyrtar të “Top Awards”. Kjo javë ka ardhur me ndryshime sa i përket vendit të parë ndërsa vendi i dytë dhe vendi i tretë vazhdojnë...

Vendi i parë nuk ndryshon por Ledri Vula dhe Alban Skënderaj në konkurrencë me njëri-tjetrin

Kjo është java e 183-të e klasifikimit dhe “The Top List” ka ardhur sërish surprizues. Kida dhe Lyrical Son sërish në vend të parë Për të tretën javë rresht Kida dhe Lyrical Son nuk kanë ndërmend ta lëshojnë vendin e parë, duke bërë që “Deja vu” të jetë kënga më...

Miriam Cani dhe Alban Skenderaj, futen në "Top 5" pas dasmës dhe para koncertit në Prishtinë

Dyshja e njohur e skënës shqitare, Miriam Cani dhe Alban Skëndëraj, janë shndërruar sërish në qendër të vëmendjes dhe kjo falë disa surprizave në jetën personale por edhe në karrierën muzikore. Dasma e Miriam Canit dhe Alban Skënderaj Pavarësisht se kanë 12 vite që njihen me njëri-tjetrin, çifti i i...

Miriam Cani: Kam një problem të madh, nuk bëj dot një produksion të shpejtë

“Ne parajse” është një nga hyrjet më të reja të “The Top List”, e cila është publikuar nga artistja e dashur e publikut shqiptar, Miriam Cani. Artistja e njohur është rikthyer me një projekt të ri pas thuajse një viti mungesë, duke lënë fansat e saj në pritje. Pavarësisht kësaj,...

Miriami, Elvana dhe Gjiko me nga dy këngë në "Top 20" e kësaj jave

Klasifikimi i “Top Awards”, përmes votave të publikut, tregon se cilat janë këngët dhe artistët më të preferuar të javës. Eshtë java e 118-të dhe ndjekësit tanë nuk rreshtin së votuari artistin e tyre të preferuar, duke bërë që kënga e tyre të ngjitet sa më në krye të listës....

Miriam Cani me dy këngë në "Top 20"

Rikthimi i saj në muzikë pas një shkëputje të gjatë është pritur me shumë dashuri nga fansat e saj. Bëhet fjalë për Miriam Canin, artistja, e cila skenën e ka patur shtëpinë e saj që në fëmijëri. Miriami, e cila momentalisht është e angazhuar në rolin e saj si trajnere...

Ja çfarë pëlqejnë më shumë fansat nga "Dhurata" e Albanit dhe Miriamit

Ky projekt muzikor ka ardhur si një dhuratë jo vetëm për vajzën e tyre Ameli por për të gjithë publikun shqiptar. E publikuar nëntorin e vitit të kaluar, kjo këngë ka marrë vlerësimet maksimale nga fansat e Albanit dhe Miriamit, të cilët kanë transmetuar gjithë ëmbëlsinë e tyre në këtë...