# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Alban Skënderaj

Alban Skënderaj lindi më 20 prill të vitit 1982 në Lushnje, por me origjinë është nga Vlora, është këngëtar shqiptar. Babai i tij në atë kohe punonte si oficer dhe i duhej të shpërngulej në Lushnje ku dhe lindi Albani. Pas disa vjetësh ai u kthye prapë në Vlorë ku ALbani kreu shkollën e mesme “Halim Xhelo”. Ai beri çmendurinë më të madhe të jetës së tij duke u larguar me një shok në një anije të rastit drejt Italisë, ndërkohë që familjet e tyre nuk dinin asgjë. Atje ai vazhdoi një shkolle për Hoteleri-Turizëm, por e la atë degë sepse për të bërë karrierë i duhej të lëvizte shumë. Me vëllezërit e tij ai hapi një dyqan mobilierish tip antikuariati. Në të njëjtën kohë, ai punonte dhe si infermier terapist pasi kishte bërë një kurs për këtë zanat. Ndërkohe, ai kishte bërë dhe një kurs disa mujor për kitare dhe për kanto. Në Itali, ai merrte shpesh pjesë në konkurse të vogla që zhvilloheshin në qytetin ku jetonte, ku ftonte shpesh çmime. Ndonëse larg Shqipërisë ai i ndiqte aktivitete muzikore që zhvilloheshin këtu. Në dhjetor të 2004 ai provoi të merrte pjesë në festivalin e RTSH-s, por nuk u pranua.

Ndërkohe ai kishte dëgjuar për Top-Fest si një konkurs që i jepte shumë këngëtarëve të panjohur të afirmoheshin. Kështu që ai mori pjesë në Top-Fest 2 me këngën “Vetem ty” e cila u pëlqye shumë nga publiku. Zëri dhe teksti i këngës rrëmbyen sa hap e mbyll sytë zërat e shumë adoleshentëve.

NEWS

Alban Skënderaj thyen rekord në vetëm 2 ditë për koncertin e tij!

Pak ditë më parë Alban Skënderaj dha lajmin e bukur për të gjithë fansat e tij dhe jo vetëm, se do të festojë 20 vitet e karrierës në muzikë, me një koncert në stadiumin “Air Albania”, koncert që do të mbajë emrin “Motiv i Jetës Time’, njësoj si kënga e...

Një Top 10 i larmishëm këtë javë…

Sa ndryshime, po aq dhe të njëjta projekte në vendet e para në klasifikimin e kësaj jave të “The Top List”. Por ajo që na intereson të gjithëve, është kënga e vendit të parë. Për këtë javë, Bardhi ka rrëmbyer fronin me “Tradhtare”, me një vend më lart nga java...

Alban Skënderaj ndan lajmin më të rëndësishëm të karrierës së tij muzikore!

Alban Skënderaj ka realizuar një koncert recital më parë, ndër artistët e pakët shqiptarë që e ka një arritje të tillë në repoertor, falë hiteve dhe muzikës që na ofron prej vitesh tashmë, megjithatë tani duket se këngëtari do t’i dhurojë fansave të tij dhe pse jo, gjithë shqiptarëve, një...

Balada apo ritmike?! Ja cilat këngë të këtyre artistëve pëlqehen më shumë!

Pavarërisht nëse disa artistë karakterizohen vetëm nga një rrymë e caktuar, ka shumë të tjerë që preferojnë të eksperimentojnë në disa rryma. Kjo në fakt, është diçka pozitive sepse tërheq çdo lloj publiku të cilë kanë preferenca të ndryshme. Shumë këngëtarë të tregut tonë muzikor, i kanë qëndruar besnik një...

Luiz Ejlli, Yll Limani dhe Alban Skënderaj - artistët që mbizotërojnë në Top 5!

Klasifikimi i kësaj jave i “The Top List” nuk ka sjellë shumë ndryshime. Viti 2024 në fakt nisi me asnjë hyrje të re, duke qëndruar sërish tek projektet e vjetra në listë. Surpriza, nëse do të mund të quhet e tillë, vjen në renditjen e Top 5. Më saktësisht, Top...

Ja cilat janë 10 këngët e listës që i shkojnë më shumë Janarit!

Viti 2023 që lamë pas ka qenë goxha surprizues dhe shumë i ngjeshur me projekte të reja muzikore. Dhe ja ku tashmë kemi hyrë në vitin e ri dhe përballemi me të tjera surpriza. Janari është konsideruar një muaj pa shumë prurje të reja muzikore dhe ja ku e vërtetojmë edhe...

Alban Skënderaj në krye të klasifikimit të javës me këngën e Borës dhe Donaldit!

Alban Skënderaj është njohur gjithmonë si një këngëtar që i qëndron besnik stilit të tij muzikor. Edhe pse kohët e fundit ka sjellë disa këngë më ndryshe, së fundmi ai po rikthehet sërish në origjinë. ‘Do i rikthehem muzikës së zemrës’, kështu u shpreh pak kohë më parë Albani dhe...

Alban Skënderaj, një sukses me dy këngë në Top 5!

Ai është një ndër këngëtarët më të suksesshëm i cili ka ditur gjithmonë si të deportojë tek publiku me muzikën dhe tekstet e tij. E kemi fjalën pikërisht për Alban Skënderaj. Së fundmi, Alban Skënderaj ka vendosur që t’i këndojë sërish dashurisë. Vetëm pak ditë më parë, artisti publikoi kolonën...

Kolona zanore e “5 Herë Jo” kthehet në obsesion, ja ç’bëhet në TikTok!

Një tjetër komedi romantike që parashikojmë se do të përqafohet gjithashtu shumë nga publiku i gjerë është pikërisht “5 Herë Jo”, me protagonistë një ndër çiftet më të preferuara dhe të komentuara, Bora Zemani dhe Donald Veshaj. Prej disa muajsh tanimë është folur kudo në media për përgatitjet që po...

A e madhe e “The Top List”, ja artistët që sollën projekte të reja këtë javë në listë!

Plot 5 hyrje të reja kemi pasur këtë javë në klasifikimin e “The Top List”. Ja artistët që kanë hyrë në klasifikimin e javës me projektet e tyre të reja… Edhe pse tashmë Algert Sala ka disa vite në tregun muzikor, duke marrë pjesë në konkurse dhe në shtëpi diskografike...

Realizoi kolonën zanore të “5 Herë Jo”, Alban Skënderaj: “Jam i kënaqur që filmi…”

Premiera absolute e filmit “5 Herë Jo” po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Cineplexx, TEG. Mbrëmja e sotme është shumë e rëndësishme për Donaldin dhe Borën, pasi kjo është edhe premiera e filmit të tyre të parë të realizuar. Tashmë siç e kemi mësuar të gjithë, Alban Skënderaj ka kënduar...

Alban Skënderaj, një nga artistët që ka mbajtur më shumë kreun e “The Top List” ndër vite!

Alban Skënderaj po korr një sukses të jashtëzakonshëm së fundmi, duke sjellë vazhdimisht projekte të reja, që duhet thënë se po priten mjaft mirë nga publiku. Artisti ka publikuar së fundmi këngën “Sikur ta dija”, një hyrje e re për javën që arriti të pozicionohej menjëherë në vend të parë. Kjo...

Mbrëmja dedikuar hiteve të tij/Surpriza e Alban Skënderajt në 20-vjetorin e karrierës!

Nata e gjashtë e spektaklit të kërcimit “Dancing With The Stars” nisi në mënyrë madhështore me një interpretim nga këngëtari Alban Skënderaj, shoqëruar me performancë nga trupa e baletit. Pas interpretimit që  shoqërua me duartrokitje të zjarrta nga publiku, këngëtari zbuloi disa surpriza. Kam disa këngë që mund të kurorëzohen...

Një mbrëmje spektakolare, Alban Skënderaj të premten e ardhshme i ftuar special në "Dancing With The Stars"!

“Dancing with the Stars”, është programi më popullor i kërcimit që bën bashkë personazhet më të dashur, që si kurrë më parë i shihni duke kërcyer në një shumëllojshmëri disiplinash. Së bashku me balerinët profesionistë, javë pas jave, VIP-at sfidojnë veten, në kërkim të pikëve të jurisë dhe votave të...

Top 5 nuk ndryshon për të tretën javë rradhazi!

Një tjetër surprizë në klasifikimin e kësaj jave në “The Top List”. Për të tretën javë radhazi, renditja në Top 5 nuk ka ndryshuar aspak. Ndërkohë që javën e kaluar nuk kishin asnjë hyrje të re, e gjithë vëmendja ishte tek pozicionimi i Top 5 projekteve në listën e 100...

Top 5 thuajse asnjë ndryshim këtë javë!

Një javë e re, por me shumë pak ndryshime në klasifikimin e “The Top List”. Top 5 thuajse nuk ka asnjë ndryshim nga java e kaluar. Fronin e vendit të parë e mban sërish Luiz Ejlli me kolonën zanore të filmit “Në kuadër të dashurisë”, që mban titullin “Pa ty”....

Alban Skënderaj tani edhe aktor?!

“5 herë Jo” titullohet filmi më i ri që do të shfaqet muajin dhjetor në kinematë shqiptare dhe kurioziteti për ‘cast-in’ dhe personazhet që do të luajnë sa vjen e shtohet. Projekti i cili po zhvillohet prej gati një viti nga Donald Veshaj dhe Bora Zemani është një komedi romantike,...

Alban Skënderaj i rikthehet ‘muzikës së zemrës’…

Alban Skënderaj është njohur gjithmonë si një këngëtar që i qëndron besnik stilit të tij muzikor edhe pse së fundmi këngëtari ka sjellë disa projekte muzikore që janë jashtë stilit të tij. “E para/I Pari”, bashkëpunimi i tij me Dafina Zeqirin, i publikuar këtë verë, u komentua në mediat online,...

400 javë klasifikim “The Top List”, ja cilët janë top 10 artistët me më shumë vende të para!

Kjo javë shënon plot 400 javë klasifikim i “The Top List” në Top Awards. Për 400 javë kemi ndjekur 100 këngët më të mira moderne shqiptare, hitet më të fundit dhe artistët më në zë. Në gjithë këto javë, sigurisht që të shumtë kanë qenë ata artistë që kanë arritur...

Alban Skënderaj dhe Dafina Zeqiri nuk e ndajnë dot kush është 'e para/i pari'!  

Vera nuk ka aspak pushim për Dafina Zeqirin. Një tjetër bashkëpunim i shtohet repertorit së saj dhe këtë herë bashkon forcat sërish me Alban Skënderaj. Hiti i tyre “Copa Copa”, do të pasohet nga “E para/i pari”. Ata ndanë një video në rrjetet sociale ku zbuluan një pjesë nga kënga....