menu

Alban Kondi

#Bio

Alban Kondi është një artist mjaft i njohur dhe i talentuar shqiptar. I lindur më 4 Prill 1984, Alban Kondi ka nisur të merret me muzikë që prej vitit 1999, diku rreth moshës 15-vjecare. Alban Kondi ka qënë pjesë e grupit Supersonic, me të cilët realizoi dy këngë.

Më pas në vitin 2002, Kondi së bashku me Turin dhe Fabin krijuan grupin Produkt 28, i cili ishte një ndër grupet më të dashura të publikut në atë kohë.

Përvecse një këngëtar shumë i mirë, Alban Kondi është gjithashtu një producent mjaft i talentuar, i cili mban firmën e disa hiteve të njohura muzikore si “Nëse Mundesh”, “Komishia”, “Marinela”, “E imja” dhe shumë këngë të tjerë të grupit West Side Family.

Disa nga punët e tij si producent janë:
Produkt 28: Larg, Shqipe, Si heren e pare, Inati, My number one etj. Aurela Gace : Tranzit, Me jep nje hej. Orinda Huta : Tradhetia, Oqean, Te amo, Lolipop etj Loré ft Vin veli : Tonight Flori Nazifi : Mos ik

Alban Kondi numëron në total 23 cmime si producent edhe si performues përmendim këtu Top Fest, Kënga Magjike, Festivali i Kenges ne RTSH, Mikrofoni i Art, Festivali Ballkanik, Celsi Muzikor, Netet e Klipit Shqiptar etj.

Kënga “Mono” është e para që hap albumin “L’albania”.