Prej vitesh muzika tallava ka qenë mjaft e preferuar për shumë njerëz. Por një kombinim akoma dhe më mjaft i preferuar, ka qenë bashkëpunimi me artistë romë.

Ky trend duket se ka ekzistuar prej vitesh tashmë, por kohët e fundit kanë dalë edhe më në pah këto projekte. Më i fundit ka qenë “E keni dit” nga Romeo Veshaj, Ledri Vula dhe nga Klementi, një artist mjaft i talentuar.

Në rrjetet sociale, refreni është bërë trend, duke shoqëruar qindra video nga fansa në Instagram dhe TikTok. Zëri është tipik etno, i gërvishtur dhe melodioz, i aftë të përfshijë këdo me energjinë e tij.

Duhet thënë se këngëtarët romë i japin mjaft ngjyra të veçanta këtyre projekteve, duke i kthyer në hite të padiskutueshme. Ja se cilat kanë qenë disa nga projektet që kanë bërë më shumë bujë gjatë viteve…

Aurela Gaçe ft Dr.Flori & Marsel – Origjinale 

Silva Gunbardhi ft. Mandi ft. Dafi Derti – Të ka lali shpirt

Capital T x Anxhela Peristeri x Mandi – Habibi

Ronela Hajati ft. Klement – Leje

Romeo Veshaj x Ledri Vula – E Keni Dit

Ronela ft Marsel – SHIKIMET