menu

Vedat Ademi

#Bio

Vedat Ademi është një nga këngëtaret shqiptar. Ai është një këngëtare i zhanrit Rock & Pop. Ai ka bëre bujë me shumë këngë të tij, të cilat për shumë kohë të gjatë kanë qenë hite dhe ka zënë vend ne top-listat shqiptare.

Vedat Ademi është paraqitur neper emisione te ndryshme ai poashtu njihet edhe për vokalin e tij te fuqishëm si dhe forcën e interpretimit live. Në vitin 2007, ai paraqitet ne “Top Fest 4”, me këngën ‘Më mashtruan sytë’, me te cilën arrin deri ne natën finale. Kënga u kthye në hit. Ai është paraqitur edhe në shumë festivale. Në vitin 2007 ai u paraqit në festivalin madhështor “Kënga Magjike” me këngen “Mall qe djeg” ku pati mjaft sukses. Ne vitin 2008, Vedati merr pjesë në “Top Fest 5”, me këngën ’Mund të ishim bashke’, ku ai është bashkëautor i tekstit me Big Basten. Kënga bëhet pjesë e finales.

Ndërsa ai vazhdoi me paraqitjen e tij sërish në vitin 2010 në edicionin e 7-të të festivalit prestigjoz “Top Fest” me këngen “Koha s’kthehet” ku pati mjaft sukses.Më vonë këngëtari nxorri edhe videoklipin e kësaj kenge e cila ishte pjesëmarrëse në dy videofestivale si ai i “Zhurma Show Awards 2010” & “Netet e klipit shqiptarë 2011” ku pati mjaft sukses.

Fitues i shumë çmimeve muzikore, Vedat Ademi vazhdon të jetë mjaft aktiv në tregun muzikor shqiptar, edhe pse prej kohësh është zhvendosur në Amerikë.