# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Lyrical Son

Festim Arifi, i njohur më mirë me emrin Lyrical Son, është një këngëtar dhe tekstshkrues i njohur shqiptar. Ai ka lindur më 28 Janar 1984 në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë. Përveçse një këngëtar i talentuar, Lyrical Son është dhe një autor tekstesh i shkëlqyer, insprimin e të cilave i merr nga jeta e përditshme.

Profesori i Anglishtes në shkollën fillore i shkroi në fletore komentin: “Nice Lyrics, Festim” dhe ketu lindi ideja e emrit “Lyrical Son” që do e përfaqësonte artistin në muzikë.

Eksperienca e parë në muzike vjen në vitin 1993 me këngën “Pappa was a rollin stone (rap version)” bashkë me shoket e fillores. Por në vitin 1997, Lyrical Son fillon të shkruajë tekstet e para “rap” dhe inçizimi i parë profesional erdhi mbas luftës në vitin 1999 me grupin “Gjurma e Nates”.

Karriera “solo” e Festimit nis prej vitit 2005 me Gramafon Ent. me të cilët Lyrical Son njihet prej fëmijërisë. Deri tani, Lyrical Son numëron shumë projekte të suksesshme në karrierën e tij, ku duket se pika e tij më e fortë janë bashkëpunimet.

NEWS

Kida godet në shenjë me ‘specat’!

Kida është një nga këngëtaret më të talentuara dhe të dashura të momentit. Këngët e saj kanë pasur gjithmonë sukses, duke u kthyer në hite dhe duke numëruar miliona klikime. E hitet e kësaj vere duket se nuk kanë fund. Më në fund është lançuar bashkëpunimi i shumëpritur. Kida, Lyrical...

Ja bashkëpunimi më i preferuar i javës nga publiku…

Këtë javë jemi njohur me plot hyrje të reja në klasifikimin e ”The Top List”. 12 projekte të reja u votuan nga publiku për të qenë pjesë e listës së 100 këngëve më të mira shqiptare. Kjo javë ka sjellë gjithashtu dhe artistë të rinj që debutuan për herë të...

Pauzë në muzikë?! Mc Kresha dhe Lyrical Son: “Shpresojmë që gjeneratat që do vijnë të lënë më shumë gjurmë se ne…” 

Festivali më i shumëpritur “South Outdoor Festival” rikthehet edhe këtë vit në Borsh, në jugun e mrekullueshëm të Shqipërisë. Ky event 4-ditor siguron argëtim pa fund dhe eksperienca unike dhe të papërsëritshme. Sigurisht nuk mungon as muzika më e mirë nga artistët më në zë. Të ftuar për të performuar...

Mc Kresha dhe Lyrical Son janë zgjuar “Jerëm”!

Dy reperët më të njohur të tregut tonë muzikor, Mc Kresha dhe Lyrical Son, kanë bashkuar forcat sërish për të sjellë një album të ri, i cili titullohet “Muzikë me Qalldis”. Albumi i tyre përmban projekte mjaft të pëlqyera për publikun dhe bashkëpunime me emrat më të suksesshëm në industri....

Pint-at rikthehen në aksion, publikohen këngë të reja por vetëm njëra hyn në listë!

Tre emra ‘Big’ i bashkohen klasifikimit të ”The Top List” për këtë javë. E kush tjetër përveç se Mc Kresha, Lyrical Son dhe Lubi B. Një kombinim goditës, ashtu si të gjitha projektet që ata kanë sjellë tek publiku gjithmonë. Këtë herë ata na prezantojnë “Hustle për Burek”, një projekt...

Ja yjet që u rri e bardha shumë në klipe!

Tendencat e fundit në videoklipe duket se i përshtaten shprehjes “Less is more”. Pra, sa më të thjeshtë dhe minimaliste, aq më mirë. E duket se artistët sa vijnë dhe po e përqafojnë akoma dhe më shumë kohët e fundit. Kjo vlen për videoklipet në tërësi, por edhe për veshjen...

Besa ruan kreun, por hyn në Top 5 me këngët që prezantoi tek "A Live Night"!

Pasi performoi dy nga hitet e saj të reja në “A Live Night”, “Si kalama” dhe “Machoman”, të gjithë ishim shumë kuriozë për t’i parë të përfunduar këto projekte. Tashmë ato janë publikuar dhe Besa nuk na ka zhgënjyer aspak, ishin tamam ajo që prisnim. “Si kalama” vjen si një...

Ja cili është dueti më i pëlqyer i javës në rrjetet sociale!

Kjo verë ka qenë e mbushur plot me këngë e mbi të gjitha bashkëpunime mes artistëve më të njohur shqiptarë. Mund të themi pa frikë se kjo mund të quhet vera e bashkëpunimeve. E të shumta ishin të tilla projekte edhe këtë javë. Teksa votimet e publikut në faqen tonë...

Disa nga këngët e verës së kaluar që po rezistojnë ende në "The Top List"!

Vera e kaluar ishte plot me projekte të reja që u kthyen menjëherë në hite të padiskutueshme. Madje vazhdojnë të jenë ende ndër më të preferuarat e publikut edhe sot pasi ende votohen dhe janë në klasifikimin e “The Top List”. Ja cilat janë ato… Butrint Imeri x Kida x...

Suksesi i Yll Limanit në krye, ja cilët janë artistët me më shumë vende të para rradhazi!

Një sukses i padiskutueshëm rezultoi projekti i fundit i Yll Limanit “9” për artistin. Që në javën e parë të publikimit, ai u votua për t’u bërë pjesë e klasifikimit të “The Top List” dhe madje votat e publikut e vendosën atë menjëherë në fron. “9” vazhdon që të mbajë...

Nuk ndryshon Top 3, por ja kush hyn në Top 5!

Çuditërisht shumë pak ndryshime me të cilat hasemi këtë javë në klasifikimin e “The Top List”, e aq më tepër në pozicionimin e Top 5. Teksa kreu ka mbetur i njëjtë, ja me çfarë surprizash jemi përballur këtë javë… “9” nga Yll Limani vazhdon që të qendrojë edhe për një...

Disa nga hitet që po bëjnë vitin në "The Top List"!

Jeni ju ata të cilët i keni votuar si të preferuarit tuaj për të hyrë në klasifikimin e 100 këngëve më të mira shqiptare në Top Awards dhe po ju ata që me votat tuaja po i mbani ende në klasifikim. Këto janë disa prej hiteve më të mira që...

Alban Skenderaj dhe Lyrical Son mësyjnë "Top 5"!

Alban Skënderaj bashkoi forcat me Lyrical Son për të sjellë një këngë premtuese dhe që patjetër që do të kthehet në hit. Dyshja e talentuar e artistëve kanë publikuar së fundmi “Ndalma” që është bërë menjëherë pjesë e “The Top List”. Menjëherë pas publikimit të këtij projekti, reagimet e fansave...

Ja cilët janë artistët e ngritur më shumë në këtë javë!

Një tjetër javë me ngritje të fuqishme për projektet muzikore të artistëve në klasifikimin e “The Top List”. Jeni kuriozë të mësoni se cilët janë ata këngëtarë që patën më shumë sukses këtë javë? Elgit Doda me këngën e tij “TL” padyshim që ka rritur një sukses të jashtëzakonshëm që...

Specat kanë dy të ftuar në album Ledrin dhe Elvanën, ja se kë pëlqeu më shumë publiku!

Mc Kresha dhe Lyrical Son publikuan albumin e tyre më të ri më datë 12 janar, me titullin “Muzikë e Alltisë”. Albumi kishte plot 11 këngë dhe ajo që ra dhe më shumë në sy ishin dy super bashkëpunime me artisten Elvana Gjata dhe reperin Ledri Vula. Ditën e djeshme në...

Ja si renditen këngët e albumit të ri të Mc Kresha dhe Lyrical Son!

Edhe pse prej vitesh në krye të artistëve më të mirë të zhanrit hip-hop dhe tepër të pëlqyer nga ndjekësit, Lyrical Son dhe Mc Kresha, me albumin e tyre të ri na treguan se nuk kishim parë asgjë. Mc Kresha dhe Lyrical Son publikuan albumin e tyre më të ri më...

Këto janë hyrjet e reja më lart në javën e parë të janarit!

Një javë e ngarkuar erdhi me fillimin e vitit 2022. Plot nëntë hyrje të reja në klasifikimin e “The Top List” për këtë javë. Disa prej tyre u renditën më lart në klasifikim e disa të tjera më poshtë, duke u lënë kohë që të ‘përmirësohen’ dhe të rriten edhe...

Lyrical Son dhe Mc Kresha e fillojnë vitin fort pasi mbyllën 2021 me dy bashkëpunime!

Duket se viti 2022 ka nisur mbarë nga ana artistike për dy nga artistët më të dashur të publikut dhe sigurisht ndër më të talentuarit. E kemi fjalën pikërisht për Lyrical Son dhe Mc Kresha. Viti që lamë pas ka qenë goxha i suksesshëm për të dy ata dhe duket...

Ja cilët artistë nisin vitin e ri në “The Top List”!

Një javë e ngarkuar erdhi me fillimin e vitit 2022. Plot nëntë hyrje të reja në klasifikimin e “The Top List” për këtë javë. Si fillim Young Zerka na ka prezantuar dy projekte të reja, “Tik Tak” dhe “Tirane London” në bashkëpunim me OG Merks, një artist i ri për...

Ja cilat janë ndryshimet e Top 10 për këtë javë!

Kjo javë nuk solli ndryshime shumë të mëdha për sa i përket klasifikimit të këngëve në Top 10, në krahasim nga java e kaluar. Kreun për këtë javë e ka marrë përsëri Elhaida Dani me një nga këngët e albumit të saj, “Zanin”, që duket se ka qenë më e...