# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Enca

Ruensa Haxhia, e njohur si Enca Haxhia apo thjesht Enca, ka lindur në Tiranë, në vitin 1995. Edhe pse askush nga familja e saj nuk ishte pjesë e industrisë së muzikës, ajo nisi të këndonte që në moshë të vogël dhe kishte ide të qarta, që një ditë do të bëhej këngëtare.

Ajo ka bërë paraqitjen e saj të parë publike në moshën 9-vjeçare, në festivalin e fëmijëve si dhe ka marrë pjesë në shumë talent-show për të rinjtë. Në moshën 13-vjeçare, nisi të merrte mësime për muzikën dhe pianon. Përveçse studionte muzikë apo aktivitete të tjera, ajo kurrë nuk hoqi dorë në studimet në shkollë dhe universitet, ku ishte një studente e shkëlqyer.

Në moshën 16-vjeçare, ajo publikoi këngën e saj të parë, “The Best of”, e cila u pasua nga shumë këngë dhe videoklipe, duke u shndërruar nga një ndër këngëtaret më të preferuara të tregut muzikor shqiptar.

NEWS

Ja cilat janë Top 5 këngët me më shumë javë aktualisht në klasifikim!

Disa prej këngëve të klasifikimit të “The Top List” po i rezistojnë gjithnjë e më shumë kohës në listë. Për cilat këngë e kemi fjalën pikërisht me këtë? Zbulojini ato… Mono – Bojken Lako, Kastro Zizo, Alban Kondi Mesa duket kjo këngë sa vjen e po pëlqehet akoma e më...

Ja se cilat janë 5 këngët më të vjetra të listës për momentin!

Duket se edhe me hyrjet e reja në klasifikimin e “The Top List”, disa këngë i kanë rezistuar kohës. Ato vazhdojnë dhe janë ende pjesë e renditjes së 100 këngëve më të mira shqiptare, të paktën tani për tani. Por për cilat projekte po flasim? Kënga e Encës, “Nashta” duket...

Pse artistë si Enca, Luana apo Art Abazi nuk bënë koncerte këtë vit?!

Siç mund ta keni vënë re edhe ju, projektet e reja muzikore që janë publikuar këtë sezon veror kanë qenë të shumta, por mbajtja e koncerteve jo dhe aq. Disa artistë i kanë munguar skenës këto kohë për arsye të panjohura. Disa nga artistët që kohët e kaluara kanë qenë...

Enca vazhdon provokimin me "Nashta"

Enca zgjedh gjithmonë të lërë një shije të mirë të publiku me projektet e saj, kështu ka bërë edhe “Nashta”. Kjo këngë, e cila ka rezultuar tepër e pëlqyer nga publiku shqiptar, i dedikohet një dashurie të përfunduar. Por a është kjo këngë një dedikim personal për artisten? Enca ia...

27 këngët e reja që solli Shkurti në 29 ditë

Muaji Shkurt i këtij viti përveçse i vecantë se përbëhej nga 29 ditë, ai është konsideruar gjithashtu  special për publikimet e shumta muzikore që ka patur. Duket se fakti që është muaji i dashurisë, artistët vihen në lëvizje duke publikuar projekte muzikore, të cilat i dedikohet dashurisë por edhe tradhëtarëve....

E vetmja zonjushë në "Top 5" është Enca

Mund të themi me bindje që Enca po përjeton një moment mjaft kulminant në karrierën e saj. Ndërkohë që projekti i saj më i fundit muzikor po ecën mjaft mirë, një vlerësim të madh artistja po e merr edhe falë debutimit të saj si aktore në filmin “I Love Tropoja”....

Ja si ka ndryshuar "Top 5" këtë javë

Disa projekte të reja i janë shtuar klasifikimit të “Top Awards” këtë javë, të cilat janë renditur mjaft mirë në listë, madje njëra prej tyre ka arritur të rrëmbejë vendin e parë dhe bëhet fjalë për “Stay with me Tonight” të Eugent Bushpepës. Pavarësisht se kjo është hera e parë...

Një "Top 5" gjithë ngjyra këtë javë

Ndërkohë që java e kaluar është konsideruar si e qetë sa i përket lëvizjeve në klasifikim, këtë javë janë vënë re ndryshime të mëdha jo vetëm në krye të listës por thuajse në të gjithë klasifikimin. Java e të dashuruarve duket se ka vënë në lëvizje jo vetëm këngëtarët por...

Ekskluzive/Enca: Gjithmonë e kam ëndërruar aktrimin dhe e kam parë veten si këngëtare-aktore

Ditët e fundit ajo është shndërruar në një prej personazheve më të komentuar në mediat online. Bëhet fjalë për Enca Haxhiaj, e cila momentalisht po shijon një super sukses jo vetëm falë të këngës më të re por edhe të falë debutimit të saj si aktore në filmin “I Love Tropoja”...

Asgjë e re nga “Fronti” këtë javë, "Top 3" ndryshon pak

Java e 216-të e klasifikimit zyrtar të “Top Awards” ka ardhur mjaft e qetë. Sa i përket zonës së nxehtë të listës, ajo ka pësuar një ndryshim të vogël. Vendi i parë edhe kësaj jave i përket Ylli Limanit dhe këngës së tij më të fundit të titulluar “Engjej”. Fansat...

Për kë e ka këngën Enca?

Ndryshe nga projektet e mëparëshme muzikore, Enca ka vendosur të vijë me një këngë romantike të titulluar “Balad”. “”Balada” ime është si ato xhupat që vishen nga të dyja anët, mund të qash dhe të kërcesh me të”, shkruan në një postim në Instagram këngëtarja. Me një melodi dhe tekst...

Publikimet e reja, çfarë do të ndodhë javën e ardhshme?!

Jemi në fillim të muajit shkurt dhe duket se artistët janë vënë në lëvizje, ndryshe nga muaji janar, i cili u konsiderua si një “muaj i fjetur” sa i përket publikimeve të reja. Gjatë këtyre ditëve janë publikuar disa projekte të reja muzikore, por çfarë do të ndodhë me to,...

Enca dhe Noizy nisin xhirimet e klipit të ri

Prej kohësh në mediat rozë është përfolur se dyshja e njohur, Enca dhe Noizy do të vinë me një bashkëpunim dhe duket se më në fund këto thashetheme janë konfirmuar. Enca, përmes rrjeteve sociale, ka tregur se tashmë xhirimet për këngën e tyre më të re të titulluar “Bowdown” kanë...