# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Mc Kresha

Mc Kresha, emri i vërtetë i të cilit është Kreshnik Fazliu, është një këngëtar dhe autor tekstesh tepër i talentuar shqiptar. Ai ka lindur më 5 Shtator 1984 në qytetin e Mitrovicës në Kosovë.

Përveçse numëron mjaft këngë “solo” të suksesshme, Mc Kresha është autor i shumë bashkëpunimeve muzikore, të cilat janë shndërruar menjëherë në hite muzikore.

Një sukses të jashtëzakonshëm, Kresha korri me ripërpunimin e këngës së grupit Gjurmet, “Era”, e cila rezultoi tepër e pëlyqer për publikun. Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Top Music Awards 2016”, ai rrëmbeu çmimin “Avantgarde Artist”.

NEWS

A do të heqë dorë nga muzika? Mc Kresha jep përgjigjen…

Sot është një ditë e shënuar për besimtarët myslimanë në mbarë botën. Pas  një muaji agjërimi, sot festohet Fitër Bajrami. Një nga ditët ku të gjithë besimtarët jo vetëm solidarizohen me njëri-tjetrin, ashtu si ndodh në çdo festë fetare, por përcjellin mesazhe urimi, kryejnë vizita në familjet e njëri-tjetrit, por...

Ja cilët janë artistët e ngritur më shumë në këtë javë!

Një tjetër javë me ngritje të fuqishme për projektet muzikore të artistëve në klasifikimin e “The Top List”. Jeni kuriozë të mësoni se cilët janë ata këngëtarë që patën më shumë sukses këtë javë? Elgit Doda me këngën e tij “TL” padyshim që ka rritur një sukses të jashtëzakonshëm që...

Specat kanë dy të ftuar në album Ledrin dhe Elvanën, ja se kë pëlqeu më shumë publiku!

Mc Kresha dhe Lyrical Son publikuan albumin e tyre më të ri më datë 12 janar, me titullin “Muzikë e Alltisë”. Albumi kishte plot 11 këngë dhe ajo që ra dhe më shumë në sy ishin dy super bashkëpunime me artisten Elvana Gjata dhe reperin Ledri Vula. Ditën e djeshme në...

Java e Specave, 'hekin qafe' të gjithë!

Sërish ndryshime të mëdha kanë ardhur edhe këtë javë sa i përket klasifikimit të “The Top List”. Kreu i kësaj jave ka qenë deri diku surprizues. Kanë qenë Capital T dhe Mc Kresha ata që kanë ‘hekur qafe’ gjithë projektet e tjera dhe duke rrëmbyer kështu fronin. Kjo kënge është...

Ja si renditen këngët e albumit të ri të Mc Kresha dhe Lyrical Son!

Edhe pse prej vitesh në krye të artistëve më të mirë të zhanrit hip-hop dhe tepër të pëlqyer nga ndjekësit, Lyrical Son dhe Mc Kresha, me albumin e tyre të ri na treguan se nuk kishim parë asgjë. Mc Kresha dhe Lyrical Son publikuan albumin e tyre më të ri më...

Ja kush e nis ‘mbarë’ javën në "The Top List"!

Kreu i kësaj jave ka shkuar për Yll Limani me një nga këngët e albumit të tij dhe pikërisht për “Lshoja Zanin”. Duket se Ylli e ka nisur mbarë këtë vit me një pozicionim të tillë. Por ai nuk është i vetmi artist që e ka nisur mbarë 2022. “Heku...

Këto janë hyrjet e reja më lart në javën e parë të janarit!

Një javë e ngarkuar erdhi me fillimin e vitit 2022. Plot nëntë hyrje të reja në klasifikimin e “The Top List” për këtë javë. Disa prej tyre u renditën më lart në klasifikim e disa të tjera më poshtë, duke u lënë kohë që të ‘përmirësohen’ dhe të rriten edhe...

Lyrical Son dhe Mc Kresha e fillojnë vitin fort pasi mbyllën 2021 me dy bashkëpunime!

Duket se viti 2022 ka nisur mbarë nga ana artistike për dy nga artistët më të dashur të publikut dhe sigurisht ndër më të talentuarit. E kemi fjalën pikërisht për Lyrical Son dhe Mc Kresha. Viti që lamë pas ka qenë goxha i suksesshëm për të dy ata dhe duket...

Ja cilët artistë nisin vitin e ri në “The Top List”!

Një javë e ngarkuar erdhi me fillimin e vitit 2022. Plot nëntë hyrje të reja në klasifikimin e “The Top List” për këtë javë. Si fillim Young Zerka na ka prezantuar dy projekte të reja, “Tik Tak” dhe “Tirane London” në bashkëpunim me OG Merks, një artist i ri për...

Ju njohim me 5 këngët më të mira të listës me tema sociale!

Jo vetëm këngë komerçale apo ritmike, jo vetëm këngë dashurie apo tradhëtie. “The Top List” ka në klasifikim edhe këngë të cilat kanë tema sociale. Zbulojini se cilat janë ato… 1.N’dikon ndikon – Shpat Deda x BimBimma “N’dikon ndikon” është një projekt që përmban mesazhe të forta për gjendjen aktuale...

Publiku vendosi, çunat e "The Top List" ngjajnë më mirë në këtë model flokësh...

Që ne kemi artistët më me stil kjo gjë dihet tashmë. Por nëse ju kishte dalë nga mendja, çunat tanë kanë eksperimentuar disa herë me stilin e tyre të flokëve, nga flokë të gjatë në ato të shkurtër. Nisur nga votimet tuaja në InstaStory, ju keni vendosur se ata ngjajnë...

Dafina dhe MC Kresha në një pozicionim surprizues në klasifikimin e javës!

Dafina Zeqiri ka nxjerrë në treg albumin e saj “Dafinë Moj” ku ka sjellë dhe bashkëpunime me artistë të njohur. Një ndër to ka qenë dhe projekti me MC Kresha, i titulluar “Vet e lype”. Kjo këngë është publikuar së bashku me videoklipin vetëm një javë më parë dhe u...

Ja cilat janë ndryshimet e Top 10 për këtë javë!

Kjo javë nuk solli ndryshime shumë të mëdha për sa i përket klasifikimit të këngëve në Top 10, në krahasim nga java e kaluar. Kreun për këtë javë e ka marrë përsëri Elhaida Dani me një nga këngët e albumit të saj, “Zanin”, që duket se ka qenë më e...

Ndryshon kreu, por nuk është ndryshimi i vetëm i Top 5!

Duket se Dafina Zeqiri dhe Lyrical Son me “Llafe Llafe” kanë lëshuar fronin për këtë javë, duke zbritur në vend të dytë të klasifikimit. Një hyrje e re arriti që të vendosej menjèherë në vend të parë. Është fjala për Elhaida Danin dhe këngën e saj “Zanin”. Ky projekt ishte...

Ja “ndryshimet” e Top 5 këtë javë!

Përsëri shumë pak ndryshime edhe këtë javë në klasifikimin e “The Top List”. Disa projekte nuk kanë ndryshuar pozicionim e disa të tjera janë rritur ndjeshëm në renditje. Ajo që bie më së shumti në sy është pozicionimi i këngëve në “Top 5”. Edhe këtë javë froni ka shkuar për...

Ja cilat janë këngët që janë ngjitur shumëëë lart në një javë të vetme!

Si rrallë herë më parë, këtë javë kemi pasur disa ndryshime të mëdha në klasifikimin e “The Top List”. Thënë kjo, ka patur shumë projekte të cilat janë ngritur me shumë vende në renditje. Por disa kanë rënë më shumë në sy për shkak të vendeve më të larta. Ja...

300 Javët e (para) klasifikimit muzikor më të rëndësishëm në shqiptari!

Në 2014 kanalet muzikore Top Media morrën një nga vendimet më të vështira e më të diskutuara brenda tyre po pse jo edhe jashtë, një vendim që do të ndikonte jo pak në perceptimin për muzikën shqiptare dhe qasjen e publikut ndaj saj. Pas 12 vitesh suksesi të jashtëzakonshëm Festivali...

Zbuloni artistët që kanë shijuar më shpesh vendet e para në vjeshtë ndër vite, a do të përsëritet situata?!

A ju kujtohet kënga “Jena Na”? Ky projekt i sjellë nga Ardit Çuni dhe Vesa Smolica arriti që të mbizotëronte në shumicën e javëve të vjeshtës së vitit 2016. Edhe pse me natyrë verore dhe ritmike, kjo këngë theu pritshmëritë e atij viti sepse askujt nuk ja priste mendja që...

Pse mungon Mc Kresha tek kënga e re me Lyrical Son?!

Lyrical Son në bashkëpunim me Mc Kresha-n, kanë publikuar këngën e tyre më të re të titulluar “Dilem Jasht”. Ashtu si çdo këngë e sjellë nga dyshja e artistëve edhe ky projekt është pritur mjaft mirë nga publiku. Megjithatë, ishte një detaj që tërhoqi shumë vëmendjen. Në videoklipin e këngës...

Ja cilat janë këngët që janë ngjitur më shumë këtë javë

Ndërkohë që kreu i listës nuk ka pësuar shumë ndryshime, shumë këngë të tjera të listës janë votuar më shumë nga publiku shqiptar, duke u ngjitur sa më në majë të listës. Kënga që është votuar më shumë këtë javë është bashkëpunimi i Boocky Dj dhe Art Abazi, “Ndoshta ke...