# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Besa Kokëdhima

Besa Kokëdhima është një nga artistet shqiptare më të suksesshme të dekadës së fundit shquhet për zërin e saj të veçantë. Me performancat e saj emocionuese konsiderohet, si një nga artistet më inovative në skenën tonë muzikore. Është një profesioniste e vendosur, e cila kërkon maksimumin gjatë realizimeve të saj. Ajo është një ndër artistet më të vlerësuara me çmime në fushën e muzikës. Kujdesi i saj ndaj detajeve e përmirëson edhe më tepër punën që ajo bën, si këngëtare. Por dëshira e saj më e madhe është që t’i transmetojë emocione publikut të saj, duke mos menduar vetëm për suksesin personal. Besa ka qënë  një nga trajneret e edicionit të 6-të të “The Voice of Albania”.

Jeta, muzika dhe arritjet
Besa Kokëdhima ka lindur Qeparo, Himarë. Ajo kaloi disa vite të fëmijërisë në Qeparo me gjyshen e saj, ndërsa adoleshencën në Fier, ku familja e saj ka jetuar në atë periudhë. Atje ishte e përfshirë vazhdimisht në aktivitete muzikore shkollore si këngëtare, ku spikati për talentin e saj muzikor. Besa u vlerësua për ngjyrën dhe tonin e veçantë të zërit të saj.

Në moshën 15-vjeçare, ajo u shpërngul në Mbretërinë e Bashkuar për të ndjekur shkollën e mesme. Kur ishte 17 vjeçe pati sukses në konkursin ndërkombëtar të talenteve në Mbretërinë e Bashkuar, ku konkurroi si pianiste dhe më vonë edhe si këngëtare. Ajo pati mbështetje nga mësuesi i pianos, i cili i entuziazmuar nga zëri i saj e prezantoi atë përpara shfaqjes.
Pavarësisht largësisë, në vitin 2002 ajo u kthye në Shqipëri dhe një vit më vonë bëri debutimin e saj në muzikë me bashkëpunimin me grupin Produkt 28, “Me Beso”.

NEWS

Në mbështetje të Kombëtares, Besa performon në mes të stadiumit të Parmës!

Ndeshja miqësore e 22 marsit mes Kombëtares tonë dhe Kilit në stadiumin “Ennio Tardini” në Parma, edhe pse në fushë nuk na dha rezultatin që dëshironim, i bëri dhe njëherë bashkë shqiptarët, për të treguar se kur bëhet fjala për të mbështetur njëri-tjetrin, jemi gjithmonë aty. Magjisë së tifozëve shqiptarë...

Besa Kokëdhima publikon versionin e ri të këngës për Eurovision!

Shqipëria ishte një nga tre vendet e para që zbuloi këngën e saj për Eurovision 2024. Besa Kokëdhima ka marrë të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë, falë mbështetjes së votës së publikut. Ajo interpretoi këngën “Zemrën n’Dorë” në Festivalin e 62-të të Këngës. Që kur artistja mori biletën e Eurovision,...

Triumfoi në Festivalin e Këngës, Besa Kokëdhima bën premtimin për në Eurovision!

Pas triumfimit në Festivalin e Këngës, Besa Kokëdhima ka reaguar në Instagram duke falënderuar të gjithë ata që e mbështetën dhe votuan për të. Çmimi i publikut që ajo mori i dhuron asaj të drejtën për t’u bërë përfaqësuesja e Shqipërisë në ‘Eurovision 2024’, një ngjarje që padyshim është kulmi...

Besa publikon projektin "Tiki Tiki", ja si pritet nga publiku!

Këngëtarja e mirënjohur shqiptare Besa Kokëdhima është rikthyer me një këngë solo të titulluar “Tiki Tiki”. Votat e publikut kanë bërë që ky projekt të hynte menjëherë në klasifikimin e javës të “The Top List” duke u renditur kështu në vend të 43-të. Momentalisht ajo ka sjellë vetëm versionin e...

Ja yjet që u rri e bardha shumë në klipe!

Tendencat e fundit në videoklipe duket se i përshtaten shprehjes “Less is more”. Pra, sa më të thjeshtë dhe minimaliste, aq më mirë. E duket se artistët sa vijnë dhe po e përqafojnë akoma dhe më shumë kohët e fundit. Kjo vlen për videoklipet në tërësi, por edhe për veshjen...

Besa Kokëdhima mban kreun e “The Top List” për këtë javë!

Besa Kokëdhima vazhdon me sukseset e saj të njëpasnjëshme. Këtë herë ajo ia ka dalë që të pozicionohet në vend të parë të klasifikimit të ”The Top List”. “Si kalama” dhe ”Machoman” rezultuan këngët më të preferuara dhe më të votuara nga publiku këtë javë. Duhet thënë që këngëtarja bëri...

Besa Kokëdhima na flet për projektet e saj më të fundit!

Pas performancës së saj në “A Live Night”, i gjithë publiku mezi priste që Besa Kokëdhima të publikonte projektet e saj, “Si kalama” dhe “Machoman”. E ftuar në “Live From Tirana”, Besa na ka folur më shumë mbi këto dy këngë dhe jo vetëm… Si lindi “Machoman” ? “Machoman” dhe “Si kalama”...

Besa performon në "Dancing With The Stars", çfarë energjie!

Ai është spektakli më i madh i kërcimit në vend. Dhe bëhet fjalë për “Dancing With The Stars” show-n magjik më të përfolur të momentit. Personazhet VIP dhe artistët pjesë e kastit të “DWTS” së bashku me balerinët profesionistë dhuruan show mbrëmjen e parë dhe të dytë, me sigurinë më të...

Nuk ndryshon kreu, Besa vazhdon ngjitjen!

“Zonja & zotërinj, lidhni rripin e sigurimit”, pasi Besa Kokëdhima dhe Alban Chela nuk po i ndahen kreut. Për të tretën javë radhazi, projekti i tyre ka arritur që të jetë kënga më e votuar nga publiku duke u renditur kështu në vend të parë të “The Top List”. Shumë...

Besa Kokëdhima dhe Alban Chela zbulojnë detaje për projektin e tyre "Zonja & zotërinj"!

Ashtu siç ishte paralajmëruar para disa kohësh, Besa do të rikrijonte “Zonja & zotërinj”. Të gjithëve na ka shoqëruar kjo këngë prej vitesh dhe nuk ka njeri që nuk ia di fjalët këtij hiti. Por këtë version me Alban Chela është e sigurtë që do ta adhuroni dhe do ta...

Besa ruan kreun, por hyn në Top 5 me këngët që prezantoi tek "A Live Night"!

Pasi performoi dy nga hitet e saj të reja në “A Live Night”, “Si kalama” dhe “Machoman”, të gjithë ishim shumë kuriozë për t’i parë të përfunduar këto projekte. Tashmë ato janë publikuar dhe Besa nuk na ka zhgënjyer aspak, ishin tamam ajo që prisnim. “Si kalama” vjen si një...

Ja sa herë Besa ka qënë në krye të "The Top List"!

Besa është një artiste që gjithmonë është vlerësuar për zërin e saj të veçantë dhe performancat emocionuese “live”. Këngëtarja është një ndër figurat mjaft të dashura për tregun muzikor shqiptar. Shumë këngë të saj janë shndërruar në hite dhe janë pëlqyer mjaft nga publiku. Nuk dihet se për çfarë arsye,...

Dj Alban Chela sjell një superhit të Besës që merr menjëherë fronin!

Pritjes i erdhi fundi! Ashtu siç ishte paralajmëruar para disa kohësh, Besa do të rikrijonte “Zonja & zotërinj”. Të gjithëve na ka shoqëruar kjo këngë prej vitesh dhe nuk ka njeri që nuk ia di fjalët këtij hiti. Por këtë version me Alban Chela, është e sigurtë që do ta...

Ja 5 këngët më te shikuara në YouTube nga sezoni i parë i "A Live Night"!

“A Live Night” erdhi si një prodhim origjinal i Top Music Awards, Top Channel dhe Top Albania Radio. 13 episodet e tij sollën 13 artistët më të dëgjuar dhe më të dashur nga shqiptarët kudo janë, në një qasje dokumentari muzikor, ku protagonistët rrëfyen jetën e tyre personale dhe profesionale dhe...

Besa në frëngjisht tingëllon ekzotike!

Besa Kokëdhima është një ndër artistet shqiptare e cila me këngët e saj të kthyera në hite ia ka dalur të rrëmbejë zemrën e publikut e teksa vazhdon ende në ditët e sotme të preferohet nga ata. Pas një pauze të gjatë tashmë ajo është rikthyer sërish me projektin më...

Besa Kokëdhima në skenën e "A Live Night"!

E ftuar në këtë episod të “A Live Night” ishte një artiste me kuptimin e plotë të fjalës. Besa Kokëdhima në një intervistë si asnjëherë më parë, zbulon më shumë nga jeta e saj personale dhe ajo profesionale.

Besa Kokëdhima në një intervistë tejet personale si kurrë më parë!

E ftuar në këtë episod të “A Live Night” ishte një artiste me kuptimin e plotë të fjalës. Besa Kokëdhima në një intervistë si asnjëherë më parë, zbulon më shumë nga jeta e saj personale dhe ajo profesionale. Por çfarë është suksesi më i madh për një artiste si Besa?!...

Besa Kokëdhima, artistja e radhës e "A Live Night"! Ja se çfarë këndon...

“A Live Night” është prodhimi më i ri në Top Channel që padyshim është një risi e ekraneve tona. Deri më tani keni pasur mundësinë të shihni në intervista shumë më ndryshe nga sa jeni mësuar disa nga artistët e “A Live Night” dhe t’i dëgjoni duke performuar ‘live’ teksa na...

Besa Kokëdhima zbulon se do të jetë pjesë e "A Live Night"!

“A Live Night” është një prodhim i Top Music Awards, parathënia e një rrugëtimi të gjatë në Top Channel. 13 episodet e tij sjellin 13 artistët më të dëgjuar dhe më të dashur nga shqiptarët kudo janë, në një qasje dokumentari muzikor, ku protagonistët rrëfejnë jetën e tyre personale dhe profesionale...

Nga albumi “Ti je festa ime” e deri te planet e vitit 2022, Besa Kokëdhima i thotë të gjitha!

Sot në emisionin “Live from Tirana” në Top Albania Radio ishte e ftuar në studio Besa Kokëdhima. Këngëtarja e njohur është një figurë mjaft e dashur për tregun muzikor shqiptar. Shumë këngë të saj janë shndërruar në hite dhe janë pëlqyer mjaft nga publiku. Duke qenë se jemi në sezon festash,...