SAIX

Don Phenom apo Saix, kush e bëri më mirë “Trëndafil me Erë”?!

Muzika tradicionale shqiptare gjithmonë ka patur një vlerë shumë të rëndësishme në historinë e popullit shqiptar. Edhe pse shumë vite kanë kaluar nga krijimi i tyre, njerëzit janë munduar ta ruajnë atë duke e trashëguar brez pas brezi. Influenca e kësaj muzike duket sikur ka marrë përhapje të gjerë edhe...

Ja versionet e reja të këngëve të traditës që u kthyen në hite brenda ditës…

Duket se tani është bërë e modës që këngët e vjetra të ripunohen e të sillen në një version më modern. E tillë ishte dhe ”Kjani trima” e publikuar nga Eneda Tarifa, ripërpunim i një kënge të vjetër arbëreshe, që hyri këtë javë në klasifikimin e ”The Top List”. Nisur...

SAIX me një “remix” që zgjon energji të mirë në 2021-të

Ndërkohë që kemi mbyllur një vit të vështirë, urimi më i mirë për vitin pasardhës është sigurisht të kemi një shëndet të mirë. Edhe pse fillimi 2021-të ende nuk po duket aq pozitiv por të pakën muzika që po shoqëron ditët e para të vitit duket mjaft shpresëdhënëse dhe energjike....

Cilat janë këngët që nuk kanë pësuar asnjë ndryshim nga java e kaluar?

Kjo javë ka ardhur me disa ndryshime të theksuar sa i përket pozicionimit të këngëve thuajse në të gjithë listën. Vendi i parë nuk ka ndryshuar aspak krahasuar me një javë më parë, pasi është Capital T dhe kënga e tij më e re, “Fjalt e Nanes”, e cila mban...

Saix vjen me një ndërthurje e traditës dhe modernes për të krijuar një hit për verën

Kjo është hera e dytë që Saix bëhet pjesë e “The Top List”, pas suksesit që pati me versioni “remake” të “Qyteti i Vjeter” nga Elton Deda. Prurja e tij më e re muzikore titullohet “Balluke Prere”, një ndërthurje e tradicionales dhe modernes për të sjellë një melodi për verën....

Saix në Top 5!

Saix ia del të renditet në 5-shen e këngëve më të votuara të klasifikimit zyrtar të “Top Awards”. Edhe pse është hera e parë që bëhet pjesë e “The Top List”, Saix ia ka arritur të rrëmbejë zemrat e publikut shqiptar me “remake” të “Qyteti i Vjetër”, kënduar nga Elton...