# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Dardan

Dardan u lind në Shtutgart në 1997-të dhe u rrit si djalë i refugjatëve shqiptarë. Në fëmijërinë e tij dhe në rini, ai jetoi së bashku me prindërit dhe vëllain e tij në një ndërtesë të lartë në Zuffenhausen.

Një djalë shumë emocional në shkollë, i cili shpesh quhej një dele e zezë dhe notat e tij ishin të mira. Në fëmijërinë e tij ai luajti futboll shumë kohë në klub dhe më vonë ai filloi të shkonte në një shkollë boksi. Pas 2 vjetësh, ai u largua për shkak se nuk kishte më dëshirë të trajnohej. Pas kësaj,  ai u përball me disa  probleme të tjera të tilla si akuzat e policisë, përjashtimet shkollore.

Vëllai i tij pëlqente shumë hip-hop, veçanërisht atë të vendeve të huaja si Britania e Madhe. Ai i sugjeroi Dardanit të merrej me rrymën “Grime”, një stil muzike me origjinë nga Anglia, e cila sot e karakterizon atë në muzikën e tij. Artistët, si Skepta, JME, Stormzy e frymëzojnë atë më shumë.

Shumë shpejt ai ai nisi të mësonte rap përmes seancave të natës në dhomën e tij ose me djemtë e tij, një teknikë të fortë rap. Ai ishte i fiksuar tek përmbajtja dhe vibe, një nga elementët më të rëndësishëm për t’u bërë një artist i mirë.

Freestyles në park ishin standarde për atë dhe djemtë e tij, të cilët zakonisht gjithashtu luajtën së bashku. Ata morën talentin e tij për stile të lira dhe zbavitje të papritura. Njëri i sugjeroi një betejë në të cilën ai gjithashtu mori pjesë drejtpërsëdrejti dhe arriti gjithashtu në finale.

Në pranverën e vitit 2017, u bë debutimi i tij i parë muzikor “HALLO DEUTSCHRAP”. Një album individual i ndryshëm, i cili duhet të shfaqet si një mixtape me “beats” të tjera, falas në rrjet. Meqë pjesët e videos dolën më mirë se sa menduan dhe duke qënë se Dardani ka krijuar fansat e tij, të vërtetë, ai dhe menaxheri i tij vendosën të ri-regjistrojnë të gjitha këngët, duke i vendosur në një disk për t’i shitur.

NEWS

Një nga këngët më të sugjeruara të javës: "Gar kein bock"

Publiku u “Top Awards” ka treguar se e preferon së shumti muzikën gjermane, përmendim këtu këngët e Loredanës apo së fundmi edhe Dardan. Cuditërisht një ndër këngët më të sugjeruara të javës është pikërisht në gjuhën gjermane dhe është e sjellë nga artisti me origjinë shqiptare Dardan dhe artisti zvicerian...

Mbaron karantina, shkrin klasifikimi, pas shumë javësh, 5 hyrje të reja

Gjatë periudhës së karantinimit, sipas ekspertëve, muzika ishte një ndër fushat që u prek më shumë por duket se për artistët shqiptarë tashmë puna ka filluar. Ndërkohë që ka qënë një ndër periudhat më të qeta në historinë e Top Awards, që prej përfundimit të karantinës, shumë projekte të reja...

Këngët që kanë ndryshuar më shumë pozicione këtë javë!

Kjo java thuajse po kthen në normalitet gjendjen që prej muajsh kishte pushtuar muzikën dhe cdo aspekt tjetër të jetës. Artistët kanë filluar të publikojnë muzikë të re ndërsa publiku jo vetëm që vazhdon t’i votojë por gjithashtu ka filluar tashmë ta shijojë muzikën nëpër lokale të ndryshme, duke qënë...

Kush është Dardan, një nga hyrjet e reja të kësaj jave?

Pavarësisht se është mjaft i njohur në tregun muzikor gjerman dhe që numëron plot 1 milion ndjekës në Instagram, Dardan është bërë pjesë e klasifikimit të “Top Awards” për herë të parë këtë javë. “Daytona” është projekti muzikor, tërësisht në gjermanisht, i cili është pozicionuar menjëherë në vendin e 10-të....

Andi Dhoska dhe Dardan së bashku me Mozzik, këngëtarët që janë ngjitur me më shumë pozicione këtë javë

Pavarësisht se kreu i listës kësaj jave nuk është hasur me ndryshime të mëdha, lista në tërësi ka pësuar disa ndryshime. Dy janë këngët që janë ngjitur me më shumë pozicione këtë javë dhe bëhet fjalë për “Done With You” të Andi Dhoska dhe bashkëpunimit të Dardan dhe Mozzik, “A...