# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

2die4

2die4 është grup artistësh i njohur. Grupi 2die4 eshte krijuar ne 25 gusht 1999 nga 3 djem fierake: Bledar Papathemiu (Bledi Milioneri), Niku Malo dhe Ervini Papuciu.

Në shtator vitin 2001, 2Die4 publikojnë albumin “Jetes Sone”. Pas disa regjistrimeve me shume si prova ne vitin 2000, vjen dhe albumi i pare, kenget e te cilit u regjistruan ne muajt e pare te atij viti. Albumi u shoqerua me video klipin perkates “Jetes sone 3”. Veçoria e albumit “Jetes sone” ishin tekstet dhe tematikat e ndryshme qe trajtoheshin, beat-et me stilin west coast si edhe interpretimi i kengeve qe mund te thuhet pa frike se 2die4 jane grupi i pare ne Shqiperi qe futen rap-in modern te kohes, sepse deri ne ate kohe perdorej akoma rap i vjeter si ai i viteve 80. Keto gjera bene qe albumi sapo doli pati nje sukses te pa imagjinueshem ne Shqiperi me mijera e mijera kopje te shitura dhe qe ne pak jave beri qe 2die4 te ishin grupi me i shitur ne vend. Mendohet se jane shitur rreth 150.000 kopje te ketij albumi ne gjithe Shqiperine. Mendohet qe ky album te jete edhe nje nga me te shiturit i te gjitha koheve ne Shqiperi. Kenget me te mira nga ky album jane “Jetes sone 3”, “Nenes”, “Fieri, I jashteligjshem” etj.

NEWS

2DIE4 ia rinis të protestojë. Ja me kë e ka inatin...

2Die4, i cili ka patur kulmin e tij të suksesshëm në vitet 2002-2003, është rikthyer sërish në tregun  shqiptar me projekte muzikore, të cilat sigurisht përcillin mesazhe të ndryshme. Grupi, i cili po përgatitet të publikojë albumin e radhës, vazhdon t’i qëndrojë besnik stilit “old school”, duke qëndruar larg makinave...