menu

Tayna

#Bio

Tayna, emri i vërtetë i së cilës është Dorontina, është reperja më e re e tregut muzikor shqiptar, me origjinë nga Prizreni. Pavarësisht se repon kaq bukur, bukuroshja ka studiuar për  një degë që është krejtësisht ndryshe nga muzika, për  Shkenca Kompjuterike por ajo vendosi të ndjekë ëndrrën e saj, të këndojë.

Edhe pse është artistja më e re në fushën e muzikës, Tayna ka marrë menjëherë vëmendjen e publikut shqiptar, duke u shndërruar në personin më të komentuar së fundmi në rrjetet sociale.

“Columbiana” është projekti i cili e prezantoi Tayna në tregun muzikor, një bashkëpunim me Don Phenom. Ajo jo vetëm repon por Tayna tregon se të gjithë tekstet e saj i shkruan vetë.

Edhe pse ka një vit që merret më përgatitje për t’u futur në treg, Tayna vendosi të shpërthejë qershorin e këtij viti me “Columbiana”. Tayna nuk priti shumë kohë nga projekti i parë dhe mënjëherë publikoi “Shqipe”, një tjetër këngë që po pëlqehet shumë nga publiku shqiptar